2023/2024 (Summer)    Week #3

Monday
Time Course title Type Room Group Class Lecturer
08:00 ‐ 09:00 Database systems
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 693 291, 391 2, 3 P. Bakaráč
08:00 ‐ 10:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 101 1 M. Baumgartner
08:00 ‐ 10:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 151, 152 1 T. Visnyai
08:00 ‐ 10:00 Spreadsheet and Database Systems for Data Processing
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 101, 102, 103, 241 1, 2 J. Holaza
08:00 ‐ 10:00 Spreadsheet and Database Systems for Data Processing
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 638 291 2 J. Holaza
09:00 ‐ 11:00 Database systems
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 693 291, 391 2, 3 P. Bakaráč
09:00 ‐ 11:00 Selected Topics in Intelligent Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB663 M. Klaučo
10:00 ‐ 12:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB CH14 101, 302, 262, 261, 203, 201, 163, 162, 161, 103, 102, 362 1 T. Visnyai
10:00 ‐ 12:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB CH16 131, 291, 251, 231, 191, 152, 151, 141, 132, 351 1 S. Pavlíková
11:00 ‐ 13:00 Introduction to machine learning
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 641 291, 391 2, 3 K. Kiš
11:00 ‐ 13:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB CH15 001, 002, 003, 004 0 N. Krivoňáková
11:00 ‐ 13:00 Selected Topics in Intelligent Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB663 M. Klaučo
12:00 ‐ 14:00 Process control I
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 693 291 2 L. Galčíková
13:00 ‐ 14:00 Robust Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 641 422, 522 4, 5 J. Oravec
13:00 ‐ 17:00 Mathematical Statistics
Weeks: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13
L NB 616 doktorandi N. Krivoňáková
14:00 ‐ 16:00 Dynamic Systems
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 601 191, 291 1, 2 R. Paulen
14:00 ‐ 16:00 Robust Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 641 422, 522 4, 5 E. Pavlovičová
14:00 ‐ 16:00 Introduction to Process Control
Weeks: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 693 202 2 P. Bakaráč
14:00 ‐ 17:00 Mathematics II
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 260 141 1 M. Gall
14:00 ‐ 17:00 Mathematics II
Weeks: 1
EX NB 260 141 1 P. Viceník
16:00 ‐ 18:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 131 1 M. Baumgartner
16:00 ‐ 18:00 Laboratory Exercises of Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 693 351 3 L. Galčíková
 
Tuesday
Time Course title Type Room Group Class Lecturer
08:00 ‐ 10:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 002 0 M. Baumgartner
08:00 ‐ 10:00 Automatic Control Theory II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 601 422, 522 4, 5 M. Fikar
08:00 ‐ 10:00 Presentation skills I
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 693 291 2 M. Klaučo
09:00 ‐ 10:00 Intelligent Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 641 422, 522 4, 5 M. Kvasnica
09:00 ‐ 11:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 162 1 N. Krivoňáková
09:00 ‐ 11:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1
EX NB 606 162 1 P. Viceník
10:00 ‐ 11:00 Technical Means of Automation II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 601 422 4 M. Kalúz
10:00 ‐ 12:00 Laboratory Exercises of Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 247 341 3 K. Fedorová
10:00 ‐ 12:00 Programming I
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 638 291 2 P. Valábek
10:00 ‐ 12:00 Intelligent Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 693 422, 522 4, 5 M. Kvasnica
11:00 ‐ 13:00 Informatics I
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 191 1, 2 M. Gall
11:00 ‐ 13:00 Informatics
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 151, 161, 162, 163 1 M. Gall
11:00 ‐ 13:00 Informatics
Weeks: 1
LE NB 252 151, 161, 162, 163 1 M. Baumgartner
11:00 ‐ 13:00 Informatics I
Weeks: 1
LE NB 252 191 1, 2 M. Baumgartner
11:00 ‐ 13:00 Identification
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 601 422, 522 4, 5 R. Paulen
12:00 ‐ 14:00 Spreadsheet and Database Systems for Data Processing
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 247 131, 132, 152, 262 1, 2 J. Holaza
13:00 ‐ 14:00 Predictive Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 641 422, 522 4, 5 M. Klaučo
13:00 ‐ 15:00 Tools of Technical Computing II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 693 191, 291 1, 2 R. Kohút
14:00 ‐ 16:00 Identification
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 247 422, 522 4, 5 J. Vargan
14:00 ‐ 16:00 Predictive Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 641 422, 522 4, 5 K. Kiš
14:00 ‐ 17:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 274 151, 262 1 M. Jasem
14:00 ‐ 17:00 Mathematics II
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 275 162, 302 1 M. Gall
14:00 ‐ 17:00 Mathematics II
Weeks: 1
EX NB 275 162, 302 1 M. Langerová
15:00 ‐ 17:00 Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB CH11 241, 251, 252, 341, 351, 352 2, 3 J. Oravec
15:00 ‐ 17:00 Process control I
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB CH11 291 2, 3 J. Oravec
17:00 ‐ 19:00 Spreadsheet and Database Systems for Data Processing
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 247 141, 161, 162 1 J. Vargan
17:00 ‐ 19:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 101 1 M. Jasem
 
Wednesday
Time Course title Type Room Group Class Lecturer
08:00 ‐ 10:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 102, 152 1 P. Jánoš
08:00 ‐ 11:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 260 103 1 M. Langerová
08:00 ‐ 11:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 161 1 P. Viceník
09:00 ‐ 10:00 Web Technologies II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 638 291 2 Ľ. Čirka
09:00 ‐ 12:00 Technical Means of Automation II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 639 422 4 M. Kalúz, D. Dzurková
09:00 ‐ 12:00 Automatic Control Theory II
Weeks: 1, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 693 422, 522 4, 5 M. Klaučo
09:00 ‐ 12:00 Automatic Control Theory II
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7
LE NB 693 422, 522 4, 5 J. Holaza
10:00 ‐ 12:00 Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 641 Erazmus K. Fedorová
10:00 ‐ 12:00 Laboratory Exercises of Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 641 Erazmus K. Fedorová
10:00 ‐ 13:00 Web Technologies II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 291 2 Ľ. Čirka
11:00 ‐ 13:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 261 131, 132, 141 1 T. Visnyai
12:00 ‐ 14:00 Introduction to Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6
L NB CH15 201, 202, 203, 231, 261, 262, 331 2, 3 M. Klaučo
13:00 ‐ 15:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 001 0 N. Krivoňáková
13:00 ‐ 15:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB CH11 003, 004 0 A. Maťašovský
14:00 ‐ 15:00 Applied Statistics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 1132 161, 162, 201, 202, 203, 251 1, 2 Z. Takáč
14:00 ‐ 17:00 Automatic Control Theory II
Weeks: 1, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 422 4 M. Klaučo
14:00 ‐ 17:00 Automatic Control Theory II
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
LE NB 638 422 4 J. Holaza
14:00 ‐ 17:00 Technical Means of Automation II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 639 422 4 M. Kalúz, D. Dzurková
15:00 ‐ 16:00 Applied Statistics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 161, 162, 201, 251 1, 2 Z. Takáč
15:00 ‐ 17:00 Informatics
Weeks: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 132 1 M. Gall
15:00 ‐ 17:00 Informatics
Weeks: 1
LE NB 252 132 1 M. Baumgartner
16:00 ‐ 17:00 Applied Statistics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 202, 203 1, 2 Z. Takáč
16:00 ‐ 18:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 002 0 P. Jánoš
16:00 ‐ 19:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 259 152, 251 1 M. Jasem
17:00 ‐ 19:00 Introduction to Process Control
Weeks: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 203, 231, 261, 331 2, 3 P. Bakaráč
 
Thursday
Time Course title Type Room Group Class Lecturer
08:00 ‐ 10:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 004 0 P. Jánoš
08:00 ‐ 10:00 Informatics I
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 291 2 P. Jánoš
08:00 ‐ 10:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 003 0 M. Baumgartner
08:00 ‐ 10:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 259 102 1 V. Baláž
08:00 ‐ 10:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
L NB 616 148 1 Ľ. Horanská
08:00 ‐ 12:00 Process Control Project
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 641 391 2, 3 J. Oravec, P. Bakaráč
08:00 ‐ 12:00 Team project
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 641 231, 291 2, 3 J. Oravec, P. Bakaráč
09:00 ‐ 12:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 275 101 1 M. Langerová
10:00 ‐ 13:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 259 201, 203, 231, 261, 351 1 V. Baláž
10:00 ‐ 13:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 616 148 1 Ľ. Horanská
11:00 ‐ 13:00 Internet and Information Systems
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 141, 151, 152 1 Ľ. Čirka
12:00 ‐ 14:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 274 103, 163, 191 1 A. Maťašovský
13:00 ‐ 15:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 275 002 0 P. Jánoš
13:00 ‐ 15:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 001 0 N. Krivoňáková
13:00 ‐ 15:00 Operating Systems II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 638 291 2 P. Valábek
13:00 ‐ 16:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 259 131 1 M. Langerová
13:00 ‐ 16:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 260 132 1 P. Viceník
14:00 ‐ 16:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 1132 103, 141 1 M. Baumgartner
14:00 ‐ 16:00 Laboratory Exercises of Process Control
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 222 241, 352 2, 3 E. Pavlovičová
14:00 ‐ 16:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 274 161 1 A. Maťašovský
14:00 ‐ 16:00 Dynamic Systems
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 693 191, 291 1, 2 R. Paulen
15:00 ‐ 17:00 Informatics
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 252 001 0 P. Jánoš
15:00 ‐ 17:00 Introduction to Process Control
Weeks: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
LE NB 638 201, 262 2, 3 P. Bakaráč
16:00 ‐ 18:00 Základy matematiky II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB CH17 003, 004 0 A. Maťašovský
 
Friday
Time Course title Type Room Group Class Lecturer
08:00 ‐ 11:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 259 102 1 T. Visnyai
10:00 ‐ 12:00 Creation of Scientific Documents
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 693 177 1 J. Holaza
10:00 ‐ 13:00 Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 606 163, 191, 291, 362 1 P. Viceník
11:00 ‐ 13:00 Seminar of Mathematics II
Weeks: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
EX NB 616 148 Ľ. Horanská
Facebook / Youtube

Facebook / Youtube

RSS